Če ste v vročem poletju 2017 kdaj zašli na ljubljansko Špico, ste lahko med iskanjem sence in osvežitve opazili skupinico, ki se je pod pergolo zavzeto trudila ogromen hrastov hlod spremeniti v čoln. Da, to je bilo nadaljevanje Projekta Deblak iz leta 2016, le v novi preobleki (Projekt Navis) in na novi lokaciji.
V letu 2016 smo namreč deblak gradili na Vrhniki in nato z njim pripluli na Špico, tokrat je bil načrt obraten.
A projekt v resnici ni počival niti za trenutek. Preko jesenskih in zimskih mesecev se je nadaljeval s pripravami in iskanjem poti, kako naprej: s pridobivanjem sredstev, povezovanjem zgodb in akterjev.
Rekonstrukcija deblaka
Za razliko od leta 2016, ko smo gradili hipotetičen, manjši ribiški rimskodobni čoln, smo se v tokrat lotili precej večjega zalogaja. Odločili smo se namreč, da se preizkusimo v rekonstrukciji deblaka, ki je bil leta 2015 odkrit, raziskan in dvignjen iz dna Ljubljanice na Vrhniki. Gre za enega največjih do sedaj odkritih deblakov v Evropi, ki po zaslugi veličastnosti (dolg je bil skoraj 15m) in ohranjenosti navdušuje tako strokovnjake kot laike. Deblak bo po končani konservaciji v Restavratorskem centru v Ljubljani razstavljen v Kulturnem centru Vrhnika – razstavišču Moja Ljubljanica.
Za rekonstrukcijo plovila, s katerim so v 2. stoletju pred našim štetjem pluli po Ljubljanici staroselci ali prvi rimski trgovci v teh krajih, smo precej dolgo iskali primerno deblo. Na koncu smo ga našli v Krakovskem gozdu, v bližini Kostanjevice ob Krki. Izbrano deblo je imelo dolžino 10,2 metra, širino več kot en meter in je tehtalo skoraj sedem ton! Takšnih danes raste v slovenskih gozdovih le malo …
Tesanje deblaka za vsakogar
In kaj se je dogajalo na Špici v letu 2017? V okviru dvomesečne prireditve »Deblak je ŠPICA!« smo gradili deblak na očeh javnosti in s sodelovanjem vseh mimoidočih. Pod vodstvom izkušenih animatorjev se je lahko vsakdo od naključnih mimoidočih ali namenskih obiskovalcev preizkusil v rokovanju z rekonstrukcijami rimskodobnih tesarskih orodij in pomagal klesati deblak. Veliko se jih je lotilo tega podviga, še več jih je spremljalo gradnjo, tudi vsakodnevno. Zvečer, po zaključku skoraj vsakodnevne delavnice, so delo pogosto nadaljevali prostovoljci, prireditveni prostor pa je postal pravcati družabni postor za stare in mlade, radovedne in mimoidoče, domačine in mnoge tujce iz različnih koncev sveta.
Na Špici smo poleg same gradnje skoraj vsak teden organizirali še kakšen dogodek, delavnico ali izpeljali kakšen drugi podvig. Pri gradnji so v okviru praktičnega usposabljanja dva tedna sodelovali študenti arheologije. Na ogled smo postavili fotografsko razstavo o raziskavah deblaka leta 2015 ter se z deblakom iz prejšnjega leta zapeljali skozi center Ljubljane in spremljevalcem na supih kar iz vode predstavljali zapuščino in opus mojstra Plečnika.
Na večih popoldanskih delavnicah so animatorji pomagali obiskovalcem podoživeti vsakdanjik trgovcev, ribičev in vojakov v času, ko je Rim šele dobro stegoval prste proti svojim bodočim provincam.
Splavitev in plovba deblaka
Potem ko smo na Špici preživeli več kot štirideset napornih, a nadvse bogatih dni; po mnogih polomljenih ročajih orodja, dobljenih žuljih in nepozabnih izkušnjah, je bil deblak končno zgrajen. Zaključni dogodek je bil drugega septembra izpeljan kljub slabemu vremenu in ob veliki udeležbi domačinov, ki so prišli pospremiti deblak na njegovo prvo pot. Skupaj z obiskovalci smo deblak spustili na Ljubljanico, da je zaplul novim pustolovščinam nasproti.
Plovba je bila izvedena šele nekaj tednov kasneje, na koncu oktobra, in sicer ponovno na trasi Vrhnika – Ljubljana ter vzporedno s 11. mednarodnim kajakaškim maratonom.
Nekaj tednov kasneje, pred prihodom prvih mrazov, je bil deblak obtežen s kamni in potopljen na dno Ljubljanice, kjer je čakal na začetek nove plovne sezone …
Časovnica 2017
marec – začetek priprav, iskanje primernega drevesa, iskanje sponzorjev itd.
25.6. – podiranje drevesa v Krakovskem gozdu, Kostanjevica na Krki
5.7. – prihod debla na Špico (Ljubljana), predstavitev projekta medijem in javnosti
6.7.-1.9. – gradnja deblaka / izvajanje kontinuirane delavnice animirane gradnje deblaka za najširšo javnost, vsak teden od torka do nedelje od 9.00-17.00 (prireditev Deblak je ŠPICA!)
6.-14.7. – praktično usposabljanje študentov arheologije, gradnja deblaka
11.8. – popoldanska »Delavnica gradnje deblaka«
15.8. – popoldanska delavnica »Obrni deblak na glavo«
21.7., 4.8., 18.8. in 25.8 – popoldanski dogodki / animirane delavnice na temo živjenja v Emoni in pred njenim nastankom
25.8. – postavitev fotografske razstave pod pergolo na Špici / raziskave in dvig deblaka na Vrhniki leta 2015
28.8. – vodstvo po ljubljanski dediščini mojstra Plečnika iz deblaka / plovba z deblakom in supi skozi središče Ljubljanice
2.9. – splavitev deblaka / dogodek ob splavitvi deblaka, promocijske plovbe po Ljubljanici med Špico in središčem Ljubljane, kratke plovbe z obiskovalci dogodka
3.9. – promocijske plovbe na Borbah čolnarjev na Ljubljanici
15.-17.9. – udeležba na Mednarodni regati deblakov 2017 v Franciji, jezero (Lac) dAiguebelette
21.10. – plovba med Vrhniko in Ljubljano vzporedno z 11. mednarodnim kajakaškim maratonom
oktober-november – promocijske in testne plovbe po Ljubljanici in skozi Ljubljano
26.11. – potopitev deblaka na dno Ljubljanice
Nekateri podatki o čolnu – deblaku in projektu
hrastovo deblo dolgo 10,2m, premer od 0,9 do 1,3m, volumen 7,5m3, teža 6,5t
500 graditeljev v 2 mesecih oz. 45 dneh, ki so skupaj oddelali 360 delovnih ur / maksimalno je hkrati delalo 8 graditeljev, efektivnost gradnje je bila 0,015m3 odstranjene mase lesa na osebo in uro
4 študenti arheologije so 5 dni sodelovali pri gradnji deblaka v okviru praktičnega usposabljanja
dolžina deblaka je 8,8m, najmanjša višina stranic 0,46m, največja 0,68m, največja notranja širina 0,7m, najmanjša debelina sten 3cm, dna pa 10cm, volumen lesa 1m3, teža 700kg
izvedenih je bilo 7 popoldanskih javnih delavnic gradnje deblaka, 4 popoldanski animirani dogodki oz. predstavitve iz življenja Rimljanov, postavljena je bila fotografska razstava, izveden je bil zaključni dogodek ob splavitvi in promocijska plovba po Ljubljanici od Vrhnike do Ljubljane; delavnic, dogodkov in prireditev se je udeležilo 3740 obiskovalcev (poleg domačinov tudi turisti iz 19 različnih držav, 40 % vseh obiskovalcev)
plovba iz Vrhnike do Ljubljane v dolžini 26km je trajala 5 ur, s potovalno hitrostjo 5,2km na uro, deblak je brez težav peljal 7 potnikov in 150kg tovora (nosilnost več kot 1t)
vrednost projekta: 23.439,00 EUR
skoraj polovica stroškov izvedbe projekta je bila pokrita iz sponzorskih ali donacijskih sredstev (30,68 %) oziroma sofinanciranja (17, 0 7% Turizem Ljubljana) ter dela prostovoljcev (10,7 5%), prestali stroški pa so bili pokriti iz sredstev partnerjev (33,13 %) in sodelujočih (8,36 %)
Partnerji in sodelujoči, sponzorji in donatorji
Partnerji v načrtovanju in izvedbi projekta
Skupina STIK, arheološki izkustveni center Arheofakt – soizvedba in sovodenje projekta, izvedba delavnic in dogodkov
Zavod za podvodno arheologijo – soizvedba in sovodenje projekta, načrtovanje in realizacija rekonstrukcij deblaka, dokumentiranje / snemanje filma
Škrateljc, zavod za kulturo, izobraževanje in šport – pridobivanje sredstev, sodelovanje pri izvedbi zaključnega dogodka
Pri izvedbi projekta so sodelovali tudi
Turizem Ljubljana – sofinanciranje prireditve Deblak je ŠPICA!
JP VODOVOD-KANALIZACIJA d.o.o, – sponzor projekta
Energetika Ljubljana d.o.o. – donator projekta
BENEFICIJ d.o.o. – sponzor projekta, nabava debla
Tisa d.o.o. – rušenje drevesa, expertiza in logistična podpora
ER-TAC d.o.o. – logistična podpora
RPS d.o.o. – tisk plakatov
Potting Ponjave d.o.o. – sofinanciranje zaščitne in reklamne ponjave
Muzej in galerije mesta Ljubljane – sodelovanje pri promociji dediščine reke Ljubljanice in izvedbi dogodkov
Oddelek za arheologijo FF UL – soizvedba praktičnega usposabljanja študentov tretjega letnika arheologije
Kulturno društvo Vespesjan – (so)izvedba dogodkov, spremljajočih gradnjo deblaka
Prapesa – zunanja podoba projekta, marketinška strategija
Dvig d.o.o. – prevoz debla iz Krakovskega gozda na Špico
Kaval Group – sodelovanje pri promociji projekta in izvedbi zaključnega dogodka ter plovbe
Kajak kanu klub Ljubljana – sodelovanje pri izvedbi plovbe z deblakom – upravljavec vstopne točke za plovbo v Ljubljani, zagotovitev opreme za izvedbo plovbe
Ladjica – sodelovanje pri izvedbi plovbe z deblakom in izvedbi zaključnega dogodka – zagotavljanje varnosti na kopnem in vodi, spremljava
Društvo Bananaway – sodelovanje pri izvedbi dogodka vodenja po dediščini mojstra Plečnika iz Ljubljanice
Nekateri medijski odzivi
MMC RTVSLO
15.7.2017
http://www.rtvslo.si/kultura/drugo/nastaja-replika-rimskega-deblaka-rokave-lahko-zaviha-vsak/427713
2.9.2017
Ta trenutek
15.7.2017
https://tatrenutek.si/zanimivosti/v-ljubljani-nastaja-replika-rimskega-deblaka
Občina Vrhnika
18.7.2017
http://www.vrhnika.si/?m=news&id=17463
Radio 1
https://www.radio1.si/49094/v-ljubljani-nastaja-replika-rimskega-deblaka-kot-so-ga-nasli-na-verdu
Delo:
25.7.2017
http://www.delo.si/novice/ljubljana/krakovski-hrastov-hlod-za-rimski-deblak.html
5.8.2017
http://www.delo.si/nedelo/zacarala-ga-je-slovenska-arheologija.html
6.8.2017
http://www.delo.si/arhiv/zacarala-ga-je-slovenska-arheologija.html
Vzajemnost
1.9.2017
http://www.vzajemnost.si/novica/174575/deblak-je-spica/
Kulturnik
2.9.2017
Publishwall
http://www.publishwall.si/tatrenutek/post/306944/v-ljubljani-nastaja-replika-rimskega-deblaka
RTV SLO
2.9.2017
http://4d.rtvslo.si/arhiv/poletna-scena/174484767
http://4d.rtvslo.si/arhiv/poletna-scena/174480726
http://4d.rtvslo.si/arhiv/porocila/174488974
Reporter
2.9.2017
Slovenske novice
9.9.2017
http://www.slovenskenovice.si/novice/slovenija/za-deblak-bodo-posadili-100-mladih-hrastov